Promocja

gwarantowane dopasowanie do tylnego siedzenia

joie_polska_zapytaj-o-i-size (3)

NAJPRAKTYCZNIEJSZY SPOSÓB NA PODRÓŻOWANIE

zapytaj o homologację i-Size

Wybór najbezpieczniejszego fotelika samochodowego nie musi być skomplikowany… kupując fotelik z homologacją i-Size, spełniający najwyższe normy bezpieczeństwa ECE R129, inwestujesz w fotelik, który gwarantuje dopasowanie do pojazdów z homologacją i-Size, zapewnia intuicyjny montaż i został przetestowany według najbardziej aktualnych europejskich norm dotyczących fotelików samochodowych.

i-Size stanowi rozszerzenie dla normy bezpieczeństwa ECE R129

Wiele fotelików Joie spełnia wymogi najnowszej i najbardziej zaawansowanej normy ECE R129 dotyczącej fotelików samochodowych obowiązującej w Wielkiej Brytanii i UE. Jeszcze więcej naszych fotelików uzyskało dodatkową homologację i-Size, gwarantującą dopasowanie na tylnym siedzeniu pojazdu. Czy wiesz, że kupując produkt z homologacją i-Size, zyskujesz również całą serię zabezpieczeń i udogodnień zgodnych z normą ECE R129, dzięki którym podróże będą bezpieczniejsze i wygodniejsze? Dotknij ikonki, aby dowiedzieć się więcej!

Podróżuj z pełnym zaufaniem. Jazda z „i”.

Aby zyskać pewność, że kupujesz fotelik samochodowy spełniający najwyższe normy bezpieczeństwa ECE R129 i posiadający homologację i-Size, po prostu szukaj litery „i” przed nazwą naszego fotelika (np.: i-Prodigi™). Możesz również sprawdzić sekcję z charakterystyką produktu znajdującą się na naszych stronach z produktami, aby uzyskać potwierdzenie homologacji i-Size i ECE R129.

ECE R129 czy i-Size...

jaka jest różnica?

Powszechnie uważa się, że normy ECE R129 i i-Size oznaczają to samo, ponieważ wiele marek i wydawców używało tych terminów zamiennie. Włącznie z nami!

Podczas gdy foteliki z homologacją ECE R129 oraz i-Size przechodzą te same testy zderzenia bocznego z wykorzystaniem zaawansowanych manekinów do testów zderzeniowych, wymagają także montowania fotelika tyłem do kierunku jazdy do wzrostu min. 76 cm lub do wieku około 15 miesięcy, wykorzystując wzrost zamiast wagi do prawidłowego ich użytkowania; terminy te różnią się w zakresie dwóch kluczowych obszarów:

joie_polska_zapytaj-o-i-size (4)

ECE R129

Europejskie przepisy bezpieczeństwa

1. Norma ECE R129 odnosi się do najnowszych i najbezpieczniejszych europejskich przepisów bezpieczeństwa, regulujących produkcję fotelików samochodowych. Przepisy bezpieczeństwa objęte przez ECE R129 zapewniają lepszą ochronę przed uderzeniem bocznym, wymagają dłuższego okresu montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy i ułatwiają dobór odpowiedniego fotelika dla dziecka.

joie_polska_zapytaj-o-i-size (5)

i-Size

rozszerzenie dla ECE R129

2. Z drugiej strony, i-Size stanowi rozszerzenie dla normy ECE R129, ułatwiając potwierdzenie kompatybilności fotelika z każdym pojazdem posiadającym homologację i-Size i zmniejszając tym samym ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika. Głównym celem i-Size jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie foteliki samochodowe będą pasowały do każdego samochodu. Chociaż wszystkie foteliki samochodowe i-Size spełniają normy testowe ECE R129, nie każdy fotelik z homologacją R129 jest kompatybilny z i-Size.

ECE R129

1. Norma ECE R129 odnosi się do najnowszych i najbezpieczniejszych europejskich przepisów bezpieczeństwa, regulujących produkcję fotelików samochodowych. Przepisy bezpieczeństwa objęte przez ECE R129 zapewniają lepszą ochronę przed uderzeniem bocznym, wymagają dłuższego okresu montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy i ułatwiają dobór odpowiedniego fotelika dla dziecka.

i-Size

2. Z drugiej strony, i-Size stanowi rozszerzenie dla normy ECE R129, ułatwiając potwierdzenie kompatybilności fotelika z każdym pojazdem posiadającym homologację i-Size i zmniejszając tym samym ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika. Głównym celem i-Size jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie foteliki samochodowe będą pasowały do każdego samochodu. Chociaż wszystkie foteliki samochodowe i-Size spełniają normy testowe ECE R129, nie każdy fotelik z homologacją R129 jest kompatybilny z i-Size.

Aby podczas zakupu fotelika samochodowego zyskać pewność, poproś o fotelik, który spełnia wymogi przepisów bezpieczeństwa zawartych w ECE R129 i poszukaj żółtej ikonki i-Size, aby sprawdzić, czy jest on odpowiedni dla pojazdu z homologacją i-Size. Nadal masz pytania? Sprawdź naszą sekcję z Często zadawanymi pytaniami!

Powiązanie i-Size z normami

Zobaczmy, jak i-Size pozycjonuje się w zestawieniu z ECE R129 i ECE R44.

Poznaj nasze foteliki samochodowe R129 + i-Size

joie_polska_zapytaj-o-i-size (1)
Joie signature
40-85 cm
2 kolory
joie_polska_zapytaj-o-i-size (2)
test winner
parent favourite
recycled fabrics
40-105 cm
5 kolorów
joie_polska_i-Trillo-FX_Shale (1)
recycled fabrics
100-150 cm
2 kolory

ECE R129 i I-SIZE: PYTANIA I ODPOWIEDZI

Podobnie jak wszyscy rodzice wiemy, że zależy Ci na zapewnieniu dziecku optymalnego bezpieczeństwa. Wiemy również, że możesz mieć wiele pytań, ale mało czasu na znalezienie na nie odpowiedzi. Aby uzyskać odpowiedzi na niektóre z bardziej złożonych pytań dotyczących ECE R129 i i-Size, prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.

ECE R129 to nowa unijna norma dotycząca bezpieczeństwa fotelików samochodowych, która została ratyfikowana w lipcu 2013 roku. Od tego czasu norma ECE R129 jest stosowana równolegle ze starszą normą testową ECE R44/04. ECE R129 ma całkowicie zastąpić normę ECE R44, stając się jedyną zatwierdzoną unijną normą do testowania fotelików samochodowych od 1 września 2023 roku. Od września 2024 r. tylko foteliki samochodowe z homologacją ECE R129 będą legalnie sprzedawane konsumentom.

Przepisy zawarte w ECE R129 mają na celu upowszechnienie dłuższego okresu użytkowania fotelika tyłem do kierunku jazdy, nakładając wymóg jazdy tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 15 miesiąca życia. Dodatkowo norma ECE R129 wprowadziła pierwsze w historii standardy dotyczące testowania ochrony przed zderzeniem bocznym, mając na celu poprawę ochrony głowy i szyi dziecka. Chociaż marka Joie od zawsze podejmowała inicjatywę testowania skutków uderzeń bocznych, to nowe przepisy sprawią, że normy te będą obowiązywały w całej branży.

Norma ECE R129 wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologicznie manekiny do testów zderzeniowych, zwane manekinami „Q”. Nie tylko technologia sensoryczna została w nich ulepszona, aby przetestować większą wrażliwość, ale te manekiny posiadają również więcej czujników zlokalizowanych na wysokości delikatnych obszarów ciała. Oznacza to, że lepiej potrafimy określić, co dzieje się podczas zderzenia, a to pozwala nam udoskonalić konstrukcję naszych fotelików samochodowych.

Poprzednie manekiny „noworodka” (manekiny „P”) były wykonane tylko z tkaniny i nie były wyposażone w czujniki. Nowe manekiny „Q” są wyposażone w 4 czujniki ulokowane w krytycznych miejscach: na wysokości głowy, szyi, klatki piersiowej i miednicy. Czujniki te są niezwykle precyzyjne, zaprojektowane tak, by symulować delikatne ciało noworodka.

Od czasu ustanowienia norm ECE R44 samochody diametralnie się zmieniły, podobnie jak nasza wiedza o tym, co dzieje się podczas wypadku. ECE R129 to najnowszy, najbezpieczniejszy standard testowania fotelików samochodowych. Wprowadza możliwość lepszego dopasowania fotelika do dziecka, normy dotyczące ochrony przed uderzeniem bocznym i dłuższy okres montażu tyłem do kierunku jazdy. ECE R129 wykorzystuje również najnowszą technologię sensoryczną manekinów, tak aby dokładniej symulować delikatne ciało dziecka. Oznacza to, że konstrukcja fotelików samochodowych z homologacją ECE R129 jest lepsza, bezpieczniejsza i mocniejsza.

Nie do końca! Wszystkie foteliki samochodowe i-Size są testowane pod kątem normy bezpieczeństwa ECE R129, ale nie wszystkie foteliki zgodne z normą ECE R129 posiadają homologację i-Size.

i-Size stanowi rozszerzenie dla normy ECE R129, ułatwiające potwierdzenie kompatybilności fotelika z każdym pojazdem z homologacją i-Size. Redukuje tym samym ryzyko nieprawidłowego montażu fotelika. Głównym celem i-Size jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie foteliki samochodowe będą pasowały do każdego samochodu.

Badania wykazują, że szyja dziecka nie jest jeszcze wystarczająco silna, aby utrzymać jego głowę, dlatego norma ECE R129 nie zezwala na podróżowanie przodem do kierunku jazdy aż do momentu, gdy dziecko osiągnie wzrost minimum 76 cm / wiek ok. 15 miesięcy, aby szyja dziecka mogła rozwinąć się na tyle, aby wytrzymać przeciętną siłę zderzenia z przodu. Ze względu na większy poziom bezpieczeństwa przy montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy, wiele fotelików samochodowych Joie przewyższa normę ECE R129 i promuje podróżowanie tyłem do kierunku jazdy do około 4 lat.

Norma ECE R44 nie obejmuje testowania skutków zderzenia bocznego, choć wszyscy wiemy, że do zderzenia może dojść z każdej strony. Podczas gdy marka Joie zawsze stosowała najbardziej rygorystyczne kryteria w zakresie ochrony przed uderzeniem bocznym, to nowa norma ECE R129 narzuca obowiązkowe kryteria efektywnej ochrony przed uderzeniem bocznym dla całej branży.

Pojazdy muszą być wyposażone w system ISOFIX i spełniać surowsze wymogi dotyczące proporcji przestrzeni siedzenia.

Sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, czy pojazd posiada homologację i-Size. W większości przypadków, jeśli pojazd jest wyposażony w system ISOFIX, to zazwyczaj jest także kompatybilny z i-Size.

Nie do końca. Wszystkie foteliki samochodowe i-Size posiadają homologację ECE R129, ale nie wszystkie foteliki z homologacją ECE R129 posiadają homologację i-Size. Aby zakwalifikować się do kategorii i-Size, fotelik musi spełniać dodatkowe wymagania poza klasycznym fotelikiem z certyfikatem ECE R129. i-Size ułatwia potwierdzenie kompatybilności fotelika z każdym pojazdem z homologacją i-Size, zmniejszając tym samym ryzyko nieprawidłowego montażu. Ponadto foteliki i-Size należy montować w określonym miejscu w aucie, jednak wszystkie one zostały poddane rygorystycznym testom według normy ECE R129, a więc możesz mieć pewność, że są one równie bezpieczne dla malucha.

W większości tak, ale nie wszystkie. Niektóre nosidełka dla niemowląt z certyfikatem i-Size można również montować w pojazdach za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa obok instalacji przy użyciu kompatybilnej bazy ISOFIX, jeśli została ona zakupiona i zamontowana w pojeździe.

Foteliki samochodowe ECE R129 mają podobnie jak foteliki i-Size wyznaczone ograniczenia w zakresie szerokości, są one jednak nieco inne. Wymagania dotyczące szerokości dla fotelików samochodowych ECE R129 przeznaczonych do wzrostu poniżej 105 cm są takie same jak dla szerokości fotelików samochodowy i-Size – 44 cm. Jednak istnieją inne powody, dla których taki fotelik samochodowy byłby zgodny z normą ECE R129, ale już nie z i-Size. W kategorii fotelików samochodowych dla starszych dzieci (100 cm-150 cm) dopuszczalna szerokość dla fotelików samochodowych ECE R129 wynosi maksymalnie 52 cm. Niektóre foteliki ECE R129 używane z ochraniaczami bocznymi będą więc przekraczać maksymalną szerokość dla fotelików i-Size, ale mogą zostać sklasyfikowane jako fotelik i-Size, ponieważ te ochraniacze boczne są wyjmowane. Po wyjęciu ochraniaczy bocznych szerokość takiego fotelika samochodowego będzie mieściła się w maksymalnym dozwolonym zakresie szerokości dla fotelików certyfikowanych zgodnie z i-Size, czyli w 44 cm.

W większości przypadków wystarczy zamocowanie zapiętego pasem fotelika samochodowego ECE R129 na środku pojazdu. Jednakże zdarzają się przypadki, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić 3 foteliki samochodowe obok siebie, jeśli dwa zewnętrzne foteliki samochodowe są zamontowane przy użyciu systemu ISOFIX, dlatego czasami w tym celu należy zastosować 3 foteliki samochodowe ECE R129 zapięte samochodowym pasem bezpieczeństwa.

W większości przypadków wystarczy zamocowanie zapiętego pasem fotelika samochodowego ECE R129 na środku pojazdu. Jednakże zdarzają się przypadki, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić 3 foteliki samochodowe obok siebie, jeśli dwa zewnętrzne foteliki samochodowe są zamontowane przy użyciu systemu ISOFIX, dlatego czasami konieczne jest użycie 3 fotelików samochodowych ECE R129 zapiętych samochodowym pasem bezpieczeństwa, aby używać 3 foteliki w rzędzie.

W większości przypadków tak! Systemu ISOFIX można użyć do ustabilizowania fotelika na siedzeniu pojazdu, podczas gdy pas bezpieczeństwa pojazdu będzie zabezpieczał dziecko. Jednak w niektórych pojazdach umiejscowienie klamry pasa samochodowego może ograniczać użycie złączy ISOFIX fotelika podwyższającego, ale producent pojazdu może nadal certyfikować takie siedzenie jako i-Size, mimo że montaż fotelika będzie znacznie łatwiejszy, jeśli zamiast tego użyjesz pasa samochodowego.

Foteliki samochodowe nadal mają określoną maksymalną masę ciała pasażera, a monitorowanie jej jest równie ważne, jak kontrola głównego aktualnie wskaźnika, jakim jest wzrost dziecka. W przypadku fotelików samochodowych ISOFIX niezwykle ważne jest, aby ich całkowita waga nie przekraczała 33 kg, co obejmuje łączną wagę fotelika samochodowego ORAZ dziecka w foteliku. Historycznie rzecz biorąc, zgodnie z przepisami ECE R44 waga pasażera w przypadku fotelików samochodowych dla 1. grupy wagowej wynosiła 18 kg. Zgodnie z nowszymi przepisami ECE R129 dopuszczalna masa pasażera w foteliku jest zależna od ciężaru samego fotelika samochodowego. Na przykład: jeśli fotelik waży 13 kg, maksymalna waga pasażera wynosi 20 kg. Jeśli fotelik waży 15 kg, maksymalna waga pasażera wynosi wówczas 18 kg.

Jedną z dużych zmian w stosunku do regulacji ECE R44 jest to, że foteliki samochodowe ECE R129 montowane samochodowymi pasami bezpieczeństwa są teraz ograniczone do posiadania wyłącznie jednej ścieżki prowadzenia pasa samochodowego dla danej metody zabezpieczenia pasażera, aby uprościć instalację i zmniejszyć liczbę błędów użytkownika.

Świetne pytanie! Foteliki samochodowe zapinane samochodowymi pasami zgodnie z normą ECE R129 są teraz ograniczone do posiadania jednej ścieżki prowadzenia samochodowego pasa bezpieczeństwa dla danej metody zabezpieczenia pasażera, aby uprościć instalację i zmniejszyć liczbę błędów użytkownika. W przypadku fotelików samochodowych, które mają więcej trybów montażu, takich jak np. fotelik every stage R129, który ma 2 tryby montażu: tyłem do kierunku jazdy i przodem do kierunku jazdy, może istnieć tylko jedna ścieżka prowadzenia samochodowego pasa dla poszczególnych trybów użycia: tyłem z wewnętrzną uprzężą i ​​przodem do kierunku jazdy w trybie fotelika podwyższającego (wcześniej możliwe były dla tego trybu dwie ścieżki prowadzenia pasa). Nowe ograniczenie dotyczące ścieżki prowadzenia pasa, które wpływa także na sposób montażu fotelika every stage R129, nadaje priorytet podróżowaniu tyłem do kierunku jazdy przy użyciu wewnętrznej uprzęży dla dziecka o wzroście od 40 do 105 cm. Fotelik samochodowy można następnie ustawić przodem do kierunku jazdy, korzystając przy tym wyłącznie z instalacji pasem samochodowym w trybie fotelika podwyższającego od 100 do 145 cm, a samochodowy pas bezpieczeństwa staje się w takiej sytuacji podstawowym środkiem przytrzymującym zarówno dla pasażera, jak i dla samego fotelika every stage R129.

Kategorie

Foteliki samochodowe
Wózki dziecięce
Krzesełka
Huśtawki i bujaczki
Łóżeczka
Nosidełka dla niemowląt
Foteliki samochodowe
Wózki dziecięce